List of participants

Family name

First name

Institute

Role

Country

Zaimi

Klodian

IGEWE

Sub-contractor of OGS

Albania

Teohareva

Maria  

EUCONSULT

Partner

Belgium

De Cauwer

Karien

RBINS-KBIN

Belgium

Lagring

Ruth

RBINS-KBIN

Partner

Belgium

Stojanov

Yvan

RBINS-KBIN

Partner

Belgium

Troupin

Charles

ULG-Liège

Partner

Belgium

Delgado

Claudia

UNESCO IOC IODE

Sub-contractor of IFREMER

Belgium

Stefanov

Asu

IO BAS

Partner

Bulgaria

Keeley

Robert

 

Advisor

Canada

Dadic

Vlado

IOF-Split

Partner

Croatia

Coman

Claudia

OC UCY

Partner

Cyprus

Stylianou

Stavros

OC-UCY

Partner

Cyprus

Zodiatis

George

OC-UCY

Partner

Cyprus

Manscher

Ole

BIOS NERI

Partner

Denmanrk

Barale

Vittorio

JRC

Partner

EC

Lilover

Madis-Jaar

MSI TTU

Partner

Estonia

Alenius

Pekka

FMI

Partner

Finland

Tikka

Kimmo

FMI

Partner

Finland

Jolibois

Tony

CLS

Partner

France

Coatanoan

Christine

IFREMER

Partner

France

Fichaut

Michele

IFREMER

Partner

France

Loubrieu

Thomas

IFREMER

Partner

France

Tosello

Vanessa

IFREMER

Partner

France

Cariou

Valerie

SHOM

Sub-contractor of IFREMER

France

Razmadze

Tornike

TSU

Partner

Georgia

Sclitzer

Reiner

AWI

Partner

Germany

Che-Bohnenstengel

Anna

BSH

Partner

Germany

Nast

Friederich 

BSH

Partner

Germany

Behbken

Andree

UniHB, MARUM

Partner

Germany

Balopoulou

Stavroula

HCMR

Partner

Greece

Iona

Sissy

HCMR

Partner

Greece

Lykiarddopoulos

Angelo 

HCMR

Partner

Greece

Alcorn

Trevor

Marine Institute

Partner

Ireland

Krivenko

Yevgeniya

IOLR

Partner

Israel

Tronconi

Cristina

CNR ISAC

Partner

Italy

Canesso

Devis

CNR ISMAR

Partner

Italy

Chiappini

Catia

CNR ISMAR

Partner

Italy

Vetrano

Anna

CNR ISMAR

Partner

Italy

Ciuffardi

Tiziana

ENEA

Partner

Italy

Manzella

Giuseppe

ENEA

Partner

Italy

Pecci

Leda

ENEA

Partner

Italy

Simoncelli

Simona

INGV

Partner

Italy

Eliezer

Menashe

OGS

Partner

Italy

Vinci

Matteo

OGS

Partner

Italy

Poikane

Rita

IAE

Partner

Latvia

Kubiliate

Aiste

EPA

Partner

Lithuania

Castelli

Ana

IBMK

Sub-contractor of OGS

Montenegro

Kljajic

Zoran

IBMK

Sub-contractor of OGS

Montenegro

Jamila

Larissi

INRH

Sub-contractor of IEO

Morocco

Wafik

Mustapha

INRH

Sub-contractor of IEO

Morocco

Sjur Ringheim

Lid

IMR

Partner

Norway

Krzyminski

Wlodzimierz

IMGW PIB

Partner

Poland

Wihouou

Mawin

IO PAN

Partner

Poland

Baptista

Rui

IHPT

Partner

Portugal

Buga

Luminita

NIMRD

Partner

Romania

Godin

Eugeny

MHI NASU

Partner

Russia

Mykhailov

Nikolai

RIHMI WDC

Partner

Russia

Eremina

Tatiana

RSHU

Sub-contractor of SIO-RAS

Russia

Cermelj

Branko

NIB

Partner

Slovenia

Garcia

Maria Jesus

IEO

Partner

Spain

Olive

Joan

UT_ CSIC

Sub-contractor of IEO

Spain

Back

Orjan

SMHI

Partner

Sweden

Fyrberg

Lotta

SMHI

Partner

Sweden

Gorringe

Patrick

SMHI

Partner

Sweden

Dahlin

Hans

Advisor

Sweden

Schaap

Dick

MARIS

Partner

The Netherlands

Thysse

Peter

MARIS

Partner

The Netherlands

De Bruin

Taco

NIOZ

Partner

The Netherlands

De Koster

Ronald

NIOZ

Partner

The Netherlands

Scory

Serge

RBINS-KBIN

Partner

The Netherlands

Barraj

Nouha

INSTM

Partner

Tunisia

Soumaya

Lahbib

INSTM

Sub-contractor of IEO

Tunisia

Tezcan

Devrim

IMS-METU

Partner

Turkey

Talazan

Pamir

TUBITAK

Partner

Turkey

Leadbetter

Adam

BODC

Partner

UK

Lowry

Roy

BODC

Partner

UK

Rickards

Lesley

BODC

Partner

UK

Skuratova

Kseniia

IBSS

Partner

Ukraine

Zhuk

Elena

MHI

Partner

Ukraine

Khaliulin

Alexey

MHI  

Partner

Ukraine

Gregg

Margarita

NODC

Advisor

USA

Miller

Stephen

SIO

Advisor

USA

Arko

Robert

US R2R

External invited

USA

Latest news