List of participants

Family name

First name

Institute

Role

Country

Barth

Alexander

ULG-Liège

Partner

Belgium

Delgado

Claudia

UNESCO IOC IODE

SC of IFREMER

Belgium

Deneudt

Klaas

VLIZ

Partner

Belgium

Lagring

Ruth

RBINS-BMDC

Partner

Belgium

Scory

Serge

RBINS-BMDC

Partner

Belgium

Stefanov

Asen

IO BAS

Partner

Bulgaria

Keeley

Robert

 

Advisor

Canada

Dadic

Vlado

IOF-Split

Partner

Croatia

Ivankovic

Damir

IOF-Split

Partner

Croatia

Kalinic

Hrvoge

IOF-Split

Partner

Croatia

Klaric

Dijana

DHMZ-AMMC

Invited

Croatia

Muslim

Stipe

IOF-Split

Partner

Croatia

Stylianou

Stavros

OC-UCY

Partner

Cyprus

Zodiatis

George

OC-UCY

Partner

Cyprus

Holdsworth

Neil

ICES

Partner

Denmark

Manscher

Ole

BIOS NERI

Partner

Denmark

Parner

Hjalte

ICES

Partner

Denmark

Rytter

David

BIOS NERI

Partner

Denmark

Lilover

Madis-Jaar

MSI TTU

Partner

Estonia

Alenius

Pekka

FMI

Partner

Finland

Tikka

Kimmo

FMI

Partner

Finland

Coatanoan

Christine

IFREMER

Partner

France

Fichaut

Michele

IFREMER

Partner

France

Lizé

Anthonin

JCOMMOPS

SC of IFREMER

France

Loubrieu

Thomas

IFREMER

Partner

France

Tosello

Vanessa

IFREMER

Partner

France

Che-Bohnenstengel

Anna

BSH

Partner

Germany

Nast

Friederich 

BSH

Partner

Germany

Schlitzer

Reiner

AWI

Partner

Germany

Iona

Sissy

HCMR

Partner

Greece

Lykiardopoulos

Angelo 

HCMR

Partner

Greece

Perivoliotis

Leonidas

HCMR

Invited

Greece

Valdimarsson

Hedinn

MRI

Partner

Iceland

Alcorn

Trevor

Marine Institute

Partner

Ireland

Gertman

Isaac

IOLR

Partner

Israel

Greengrass

Eyal

IOLR

Partner

Israel

Diviacco

paolo

OGS

Partner

Italy

Guarnieri

Antonio

INGV

Partner

Italy

Novellino

Antonio

ETTsolutions

Invited

Italy

Partescano

Elena

OGS

Partner

Italy

Pecci

Leda

ENEA

Partner

Italy

Tronconi

Cristina

CNR ISAC

Partner

Italy

Vinci

Matteo

OGS

Partner

Italy

Poikane

Rita

IAE

Partner

Latvia

Kubiliute

Aiste

EPA

Partner

Lithuania

Kljajic

Zoran

IBMK

SC of OGS

Montenegro

Benazzouz

Aïssa

INRH

SC of IEO

Morocco

Sagen

Helge

IMR

Partner

Norway

Krzyminski

Wlodzimierz

IMGW PIB

Partner

Poland

Wichorowski

Marcin

IO PAN

Partner

Poland

Baptista

Rui

IHPT

Partner

Portugal

Buga

Luminita

NIMRD

Partner

Romania

Belov

Sergey

RIHMI WDC

Partner

Russia

Eremina

Tatjana

RSHU

SC of SIO-RAS

Russia

Cermelj

Branko

NIB

Partner

Slovenia

Petelin

Boris

NIB

Partner

Slovenia

Casas

Raquel

UT-CSIC

SC of IEO

Spain

Garcia

Maria Jesus

IEO

Partner

Spain

Back

Orjan

SMHI

Partner

Sweden

Dahlin

Hans

 

Advisor

Sweden

Fyrberg

Lotta

SMHI

Partner

Sweden

Gorringe

Patrick

SMHI

Partner

Sweden

Hammarklint

Thomas

SMHI

Invited

Sweden

De Bruin

Taco

NIOZ

Partner

The Netherlands

De Koster

Ronald

NIOZ

Partner

The Netherlands

Dirhsen

Flip

RWS

Indirect partner

The Netherlands

Schaap

Dick

MARIS

Partner

The Netherlands

Thijsse

Peter

MARIS

Partner

The Netherlands

Soumaya

Lahbib

INSTM

SC of IEO

Tunisia

Murat

Elge

SHODB

SC of TUBITAK

Turkey

Tezcan

Devrim

IMS-METU

Partner

Turkey

Cramer

Raymond

BODC

Partner

UK

Donegan

Steve

STFC

SC of BODC

UK

Hebden

Mark

BODC

Partner

UK

Leadbetter

Adam

BODC

Partner

UK

Rickards

Lesley

BODC

Partner

UK

Gregg

Margarita

NODC

Advisor

USA

Miller

Stephen

SIO

Advisor

USA

Latest news